Teoria gier jest dziedziną matematyki, która bada optymalne zachowanie poszczególnych podmiotów, gdy zachodzi konflikt interesów. Dziedzina ta modeluje sytuacje konfliktowe, oraz współpracę poszczególnych osób, gdy wynik uzyskany przez jednego uczestnika zależy również od zachowania innych uczestników gry. Ekonomia matematyczna jest kierunkiem w ekonomii, który zajmuje się analizą szeroko pojętych zjawisk ekonomicznych za pomocą zaawansowanych technik matematycznych takich dziedzin jak np. teoria gier, programowanie dynamiczne, ekonometria i analiza szeregów czasowych.
Przedmiotem badań są następujące gry:
Prowadzone badania dotyczą także teorii użyteczności rekurencyjnych. Motywacją do rozwinięcia tej dziedziny są wyniki badań empirycznych (np. Allais i Ellsberg), z których wynika, że wrażliwość na ryzyko pełni istotną rolę przy podejmowaniu decyzji.
W badaniach stosuje się rozmaite twierdzenia o punktach stałych odwzorowań przestrzeni funkcyjnych, metody programowania dynamicznego i elementy teorii procesów stochastycznych i teorii ryzyka.